Podwyższony poziom cholesterolu najczęściej mają osoby z nadwagę. Problem ten dotyczy jednak także osób szczupłych, które prowadzą stresujący, mało aktywny tryb życia, a dodatkowo odżywiają się nieregularnie i niezdrowo. Zmiana trybu życia na bardziej aktywny i właściwa dieta pomoże nam uniknąć problemów.
Ruch chroni nie tylko przed podwyższonym poziomem złego cholesterolu, ale przede wszystkim podnosi poziom dobrego. Osoby aktywne fizycznie rzadziej przechodzą zawał serca lub udar mózgu, gdyż niewielki nawet ruch sprawia, że w naczyniach krwionośnych nie tworzą się zakrzepy. Na naszą korzyść przemawia także rezygnacja ze szkodliwych tłuszczy trans i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Tłuszcze zwierzęce powinniśmy zastąpić tłuszczami bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-
Tłuszcze trans to składnik frytek i słodyczy. Te produkty powinny więc zniknąć z diety albo pojawiać się w niej tylko sporadycznie. Zdrowym nawykiem powinno być jedzenie czosnku i karczochów, które obniżają poziom cholesterolu.