Wysoki cholesterol to bardzo poważny wskaźnik tego, ze w organizmie dzieje się coś niedobrego. Utrzymujący się wysoki poziom złego cholesterolu bardzo niekorzystnie wpływa na stan żył, może prowadzić do poważnych chorób, jak miażdżyca. Jednak nie tak łatwo jest walczyć z nim, gdyż tak naprawdę wciąż nie ma jasnych i wyczerpujących badań na temat tego, co jest przyczyna wysokiego poziomu cholesterolu.
Można zaobserwować, że nawet czasem zdarza się, iż osoby szczupłe, prowadzące zdrowy styl życia i stojące niskotłuszczową dietę niekoniecznie muszą być mniej narażone na ta ten niebezpieczny czynnik. Ostatnio mówi się nawet o tym, że decydującym czynnikiem są skłonności genetyczne. Mogą one powodować to, że dana osoba, nawet stosując dobrą dietę, przy ograniczeniu tłuszczów zwierzęcych, może mieć problemy z wysokim cholesterolem.
Trzeba też jednak pamiętać, że by to sprawdzić, potrzebne są szczegółowe badania – tzw. złego i dobrego cholesterolu. W przypadku zaleceń lekarza, można sięgać po suplementy diety obniżajcie cholesterol – jeśli poziom nie jest na tyle poważny, by sięgać po leki.